Değişmez Pişmanlıklar

Bazen  hayatta değişme olasılığı olan  olaylar  ve de  hizmetler olsa da   bazen buyuk bir umut  etseniz de  değişmez gerçekler vede pişmanlıklar mevcuttur.
Bunlardan bir tanesi de  Ttnet servis sağlayıcısının  hizmet anlayışı vede  hizmet kalitesidir.  2006 yılından bu tarafa  ttnetin sabit  müşterilerinden pardon kerizleri furyasındanım. Bildiğiniz    adsl  aboneliği olan birisi  olarak  hizmet almaktayım. Fakat dünya geneline bakıldığında  faturalarda Dünya genelinde üst sıralarda yer alan  ttnet  malesef hizmet kalitesinde  her sefer oduğu gibi  insanları çileden çıkarmakta üstüne yoktur. Ev  kullanıcıları için   internet sorunlarında genel olarak  bilgisayarınızda sorun vardır deyip bilgisayarcı  çağırmanızı  isterler.  Fakat  yazılımcı adamın bilgisayarını   ttnetin bilgisayarcı diye tabir ettiği kişilere teslim etmek mantıklıdır oda  ayrı bir   tartışılacak konular içinde kendine yer bulmaktadır.
Ttnetin birde  kurumsal  hatları vardır  hani  küçük, orta, ve büyük işletmeler için sağladığı hizmettir hani kesinti olayı vede hizmet kalitesi  büyük oranda sıkıntısı olan yada olduğu düşünülen bir hayal olan.  Söz konusu  hatlardan elimde bir adet 20 mbit  vede sözde metro internet alt yapısında  olan bir  alt yapı mevcut. Söz konusu hattın geldiğinden bu yana hiç bir testinde 20 mbit görmek  hayal ürünü gibi bir şey birde  20 mbit olasılık değil  garanti imiş.  Söz konusu  alt yapıyı  mayıs aylarında geçilmesine rağmen daha ilk sıralarda  yapılan testlerde bile  söz konusu 20 mbit göremedik  ki şuanda öyle.  Vede söz konusu testleri bütün kullanıcıların internetini keserek yapmanızı isterler:D Genelde  kullanıcıların  sistemde olmadığı sıralarda bunu gerçekleştirirsiniz.
vede  bu genellemede  günün gece saatlerine  tekamül eder.   Test sonuçlarını yapar bakarsanız  9 mbit ten tut 14 mbit  kadar  düşük bir değerlerde seyretmekte. Arasın inceme yaparlar sözde.  Tekrar arasın  meşgule atar ve sonra döner oraya sordum buraya sordum hattınız 20 mbit üzerinde kullanım söz konusu derler 😀 Ulan  500 küsür müsteri varken bunu yapmazken 100 müşteridemi bunu yapıyor 😀  bir kullanıcılar  hız sınırı konurken. 😀  zati kendilerinin metro ethernetinden ilk çıkışta yapmazsanız ya firewall atarlar sucu yada switchlere.
Kurumsal müşteri danışmanını  perşembe günü aramışım ne sonuç odaklı bir işlem var ne de başka  bişi. Senin numaranı ona verdik arayacak buna verdim arayacak gibi sacma sapan  bahaneler üretmektedirler.

Bir cevap yazın