Çeşmede Hastalanmak.

 

Çeşme Hastalık

Uzun  zamandır  hastalığa yakalanmazken hafiften bir hastalık ürpertisi tenimde  gezinmeye biyolojik olarak vücut sıcaklığım normalin üstüne çıkmakta. Mağlum bildiğiniz gibi  vücudun savunma sisteminde  bulunan   hastalıklar karşısında vücut ısısını yükselme. Ne  kadar sıcaklığa  hastalık  neden olsada  sıcaklı  artması hastalık değil sadece hastalığa karşı olan  vücut savunmasının geliştirdiği bir yöntemdir.
Her ne kadar  takvimler son baharın ilk günlerini göstermekte olsa da  çeşmede  hava sıcaklığı her geçen gün  düşmekte ve deniz sıcaklığı zaten bundan  önceleri 1 Eylül öncesinde  eskisi sıcaklığını kaybetmiş artık soğumaya başlamıştı.

ÖNCE DENİZ  SONRA KARA  SON OLARAK TA İNSAN  HİSSEDİYOR

Karada  fazla   soğuklar    hissedilmemesine rağmen  1 Eylül itibari ile  balık  avı serbest  edilmesi öncesinden  denizlerin soğuduğuna bizzat şahit olmuştuk. Oysa kara parçasında  fark edilmeyen soğuma  günün geç saatlerinde ve  gece sabaha  karşı  kendini hafiften teninizi okşayan  bir meltem misali  hissettirmekte idi.  Son olarak ta insanlarda soğuk belirtileri çok bariz bir şekilde ortaya çıkmakta.
Hafiften kalın giyinmeler ki bunun öncesinde  insanlarda  beliren  hafiften  öksürmeler nezle  ve gribal enfeksiyonların  baş göstermesi  vede   insanların  hastalanınca insanlardan az uzak durmaları gerektiği yerde burnuzun dibine kadar   hastalık satarcasına yaklaşmaları başka  bir  belirtiler arasında 😀

NİMET  GÜZELDİR 😀

Her ne kadar  burun akması  olmasa  da   hafiften boğaz ağrıması ve ateş yükselmesi ile  kendini  gösteren  hastalık belirtisi bir  ceza   yada ızdırap gibi  görünse de  bir nimettir.  Sağlığının  kıymetini  bilmezseniz  vede kendinize  dikkat etmezseniz bu tür  ufak  hastalıklara yakalanmamak elde değil  ama   ya daha kötü hastalıklarda olabilirdi.  O  nedenle  fazla kasmadan hastalığı atlatmanın be bu süreçte  az da olsa insan ve  hayvanlardan uzak durmanın  yollarına  bakmakta fayda var.

Bir cevap yazın