Güvenlik Duvarımı Izdırap Duvarımı ?

Mağlum güvenlik tedbirleri  dile getirildiğinde  ilk aklınıza gelen kapı önünde bekleyen  elemanlar akla gelir. Fakat söz konusu  sanal ortam ve veriler olduğunda  doğal olarak akla  güvenlik duvarları   gelir  bunlar yazılımsal yada donanımsal olarak değişebilmektedir.  Nitekim şu an işletmemizde  kullanılmakta olan bende  öncekilerin tercih ettiği bir güvenlik duvarı mevcut. Öyle gözünüzde büyütecek bir şeyde değil  switclerin yandan  yemiş versiyonu  gibi bir şey kısacası.

Fakat sorun kalitesinde yada kalitesizliği yönünde değil söz konusu  güvenlik duvarının  teknik desteğinde  Türkiye’de bir kaç tane   ana  bayisi  olan  bu güvenlik duvarı hakkında  bir tanesi bile  api desteği sunmamakta lafı bir oyna  bir bu yana çevirmekteler  kısacası api desteği  sağlamamaktalar.  Bu yetmiyormuş  gibi  bilmem kaç aydan beri ardı arkası kesilmeyen sorunlara çözüm bulamamaktalar.  Resmen  gülünecek bir durum kısacası.
Bir firewall   Türkiye Distrübötürleri daha  21 portundan  bağlantı  ile  ftp ye bağlanmaya izin veremez mi   ?
Valla  halen veremediler  her biri bir tarafını kurcalıyor zati  kullanım kılavuzuda yok  resmi sitesinde vede   bayilerin sitesinde  bangir  bangir bagirdıkları çoğu şey söylendikleri kadar gerçekçi değil çünkü uygulamada   işe yaramıyor.  İşin garip tarafı adamların kaçış noktaları mevcuttur her zaman  Firewall sorun olursa  ya internet sağlayıcınıza atar topu oda olmadı ise  kullandığınız ağa atar topu. İnternet servis sağlayıcınızda  bu tur tekniği kullanır  ya firewalll atar  yada  ağınıza atar sorunun nerde olup olmadığı  pekte önemli değildir ellerinde  bulunan dandik trafik mönitörleri ile  her zaman  iki tarafta sallar kısacası uygulama kısmında çoğu sefer sizlere zaman kaybından başka   bir şey vermezler. O kadar yazdın kullanılan firewall  nedir diyecekseniz  Cyberoam  adında  bir firewall. Kısacası yazılımsal bir firewall kullansam kafam bundan rahat olurdu vede api vs desteği tamamınıda alırdım her zaman olduğu gibi.
Kapalı sistemler aslına bakarsan iyidir  oda şundan dolayı  fazla bilen yoktur. Fakat bu dandik  firewall   fazla değil adam akıllı hiç bilen yok desek yeridir 😀

Bir cevap yazın